Test kapacity

Jak poznáte, že jste koupili padělek?

Už nízká cena by Vás měla vést k zamyšlení, že se můžete stát další obětí podvodu. Lidem s menší technickou zdatností bych doporučil kupovat paměťová média jen v zaběhlých kamenných obchodech nebo v internetových obchodech s výdejním skladem. Prostě nenakupovat na aukčních portálech či v nevelkých internetových obchodech bez kamenné pobočky a nenechat si posílat zboží jen tak poštou (bez možnosti odzkoušení a případného vrácení). Zbylí z Vás, kteří se rozhodnou zajímavou cenu využít, by měli při nákupu nebo hned po něm zboží vyzkoušet. Musím zdůraznit, že kliknutím na vlastnosti vyměnitelného disku ve Windows nic nezjistíte. Zde se totiž vždy zobrazí kapacita dle údajů z firmwaru média – ta upravená! K řádnému otestování je možné použít následující programy – doporučuji první, další dva uvádím spíš pro zajímavost:

1) H2testw 1.4 – volně ke stažení na:

http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/ostatni/h2testw/

Tento program zaplní celé paměťové médium soubory cca o velikosti 1GB a pak je kontrolně přečte. Upozorňuji, že test probíhá delší dobu (v závislosti na velikosti a rychlosti média). Na konci vypíše údaje, kolik dat bylo zapsáno, kolik úspěšně zkontrolováno a jaké množství se ztratilo – z toho vyplývá skutečná kapacita média. Dle řady odpovědí od varovaných lidí je reálná kapacita nejčastěji kolem 3,7GB a to nezávisle na tom, koupíte-li 8, 16, 32, 64 nebo víc GB.

 

2) BurnInTest – pokud vím placený program s většími možnostmi nastavení, ale jinak stejně fungující jako H2testw

 

3) HDTune 2.55 => záložka Error Scan – volně ke stažení na:

http://www.slunecnice.cz/sw/hd-tune/

U HDTune je kontrola obtížnější. Tento program je určen pro HDD, u nichž označí vadné sektory červeně a dobré zeleně, ale lze ho použít i na paměťová média (kde snad kromě SDHC karet označuje zeleně vše). Na začátku testu je třeba si všimnout testovací rychlosti – ta je konstantní po dobu, než test dosáhne hranice skutečné kapacity. V momentě, kdy hranici překročí, test skokem výrazně zrychlí (min. na dvojnásobek počáteční rychlosti). Takže HDTune je také možné použít, ale test vyžaduje v průběhu Vaši bedlivou pozornost. Tenhle program rádi zneužívají prodejci, aby jako dokázali bezproblémovost paměťového média. Zrada je v tom, že HDTune i vadná média označí jako dobrá (zelenými políčky). Jak jsem psal, program se tedy sice dá použít, ale jen v případě, že sledujete rychlost testování.

 

4) Check Flash – Formátování flash disků (EN/Rus) – volně ke stažení na:

http://mikelab.kiev.ua/index.php?page=PROGRAMS/chkflsh

Tento program jsme netestovali. Měl by kontrolovat správnou velikost flashdisku a umožnit přeformátování na správnou velikost. Neinstaluje se, stačí rozbalit.

Test se může sám ukončit po prvním nálezu chybné oblasti (není potřeba testovat celý disk, stačí odhalit skutečná, bezchybná, velikost – volba „until first error found“)

o Programu v ČJ s odkazem na starou verzi programu:

http://datalife.blog.cz/1007/check-flash-1-14-formatovani-flash-diskuPokud jste tento program použili a jste spokojeni, napište nám na fakeflash(krucánek)centrum.cz